It is a weekend of reckoning in the Amlin Challenge Cup as the sides battle for the five places which are up for grabs in the quarter-finals, Unlike in the Heineken Cup they are no second changes in the Amlin – if you don’t win your group you don’t go through.

So team line-ups will be vital this weekend? Has everyone picked their best? You decide.

AMLIN CHALLENGE CUP ROUND 6 – SATURDAY AND SUNDAY MATCHES

SATURDAY

POOL 2

Cetransa El Salvador v Sale Sharks

Cetransa El Salvador: L Gascon, E Lauina, J Carter, M Raposo, E Fernandez, U Mai, P Feijoo, M Castro, D Marron, J Murre, S Souto, C Souto, I Criado [capt], V Sanchez, M Samuelu.

Replacements: L Del Moral, M Serrano, J Miranda, A Nuñez Llorente, J Molina, S Ibarra, P Rodriguez, K Williams

Sale Sharks: N MacLeod, F Mulchrone, J Kennedy, A Tuilagi, M Tait, R Miller, C Leck, A Croall, B Roberts, S McIntyre, W Lewaravu, N Rouse, S Cox [capt], N McMillan, C Brightwell

Replacements: M Jones, L Imiolek, H Thomas, C Jones, J Gaskell, W Cliff, K Tonetti, C Bell

Referee: Stefano Penne (Italy)

Petrarca Rugby v Brive

Petrarca Rugby: M Acuna, N Borgato, A Chillon, R Bertetti, W Spragg, T Walsh, A Chillon, S Sodini, A Costa Repetto , P Leso, M Tveraga, M Sutto, M Barbini, N Bezzati [capt], D Kingi.

Replacements: O Gega, C Caporello, L Naka, E Targa, A Billot, Z Ansell, J Sanchez, L Favaretto

Brive: J Caminati, L Dubois, B Manteaux, R Lespinas, M Atayi, S Spedding, S Perry, V Laval, J Bonrepaux, P Cardinali, J Le Devedec, R Uys, G Vosloo, J Elgoyhen, F Domingo [capt]

Replacements: G Ribes, V Kakovin, P Idieder, A Mela, T Dubarry, A Claassen, L Orquera, N Jeanjean

Referee: Andrew McMenemy (Scotland)

POOL 1

Harlequins v Bayonne

Harlequins: M Brown, S Smith, G Lowe, T Casson, U Monye, N Evans, D Care, J Marler, C Brooker, M Lambert, O Kohn, G Robson, C Robshaw, W Skinner, N Easter.

Replacements: J Gray, R Buchanan, J Andress, T Vallejos, M Fa’asavalu, K Dickson, R Clegg, G Camacho

Bayonne: P Elhorga [capt], Y Huget, T Lacroix, S Gerber, J Pietersen, S Fauque, C Garcia, P Lafond, D Roumieu, C Baiocco, R Filipo, A Boutaty, D Haare, R Martin, J Puricelli

Replacements: F Da Ros, T Lea’aetoa, W Desmaison, G Bernad, T Flavell, J Audy, B Boyet, G Ziegler

Referee: James Jones (Wales)

Connacht Rugby v I Cavalieri Estra

Connacht Rugby: G Duffy, F Carr, N Ta’auso, K Matthews [capt], B Tuohy, I Keatley, F Murphy, B Wilkinson, S Cronin, J Hagan, M Swift, M McCarthy, A Browne, S Connelly, M McComish.

Replacements: A Flavin, R Loughney, R Ah You, B Upton, R Ofisa, C Willis, M Nikora, S Monahan

I Cavalieri Estra: B Ngwaini, W Mafi, C Von Grumbkov, S Rodwell, N Tempestini, A Chiesa, S Canale, L Poloni, L Giovanchelli [capt], G Bocca, L Beccaris, F Cazzola, L Petillo, F Cristiano, N Soqueta

Replacements: A Neri, A Goti, D Stefani, N Belardo, L Villagra, M Murgier, R Wakarua, G Marino

Referee: Laurent Cardona (France)

POOL 3

Montpellier v Exeter Chiefs

Montpellier: J Alcalde, A Pratmarty, S Tuilevuka, G Rees, S Kuzbik, R Lagarde, B Paillaugue, N Leleimalefaga, J Caudullo [capt], K Kervarec, G Uva, M Demarco, V Bost, J Wasserman, M Giraud.

Replacements: F Rofes, S Petit, G Shvelidze, G Chkhaidze, A Tomas, F Nicot, Q Doumayrou, M Macurdy

Exeter Chiefs: L Arscott, A Higgins, P Dollman, S Naqelevuki, M Jess, R Davis, J Poluleuligaga, B Moon, N Clark, C Budgen, T Hayes [capt], J Hanks, T Johnson, J Scaysbrook, R Baxter

Replacements: C Whitehead, B Sturgess, H Tui, C Slade, J Phillips, H Thomas, G Steenson, B Rennie

Referee: Dudley Phillips (Ireland)

Bourgoin v Newcastle Falcons

Bourgoin: A Di Bernardo, A Forest, A Dumoulin, J Coux [capt], M Moinot, M Viazzo, J Gondrand, A Tchougong, J Merle, A Buckle, C Levast, C Basson, J Guillot, W Jooste, Y Labrit.

Replacements: J Janaudy, O Milloud, E Iapteff, A Louchard, T Cowley, S Tian, M Forest, W van Zyl

Newcastle Falcons: A Tait, M Tait, L Eves, J Fitzpatrick, C Amesbury, J Hodgson, C Pilgrim, J Golding, M Thompson, J Hall, J Hudson [capt], G Townson, F Levi, E Williamson, B Wilson

Replacements: J Graham, M Ward, G Shiells, T Swinson, W Welch, M Young, T Tu’ipulotu, L Fielden

Referee: Neil Paterson (Scotland)

SUNDAY

POOL 4

Leeds Carnegie v Bucharest Oaks

Leeds Carnegie: L Hinton, M Stephenson, L Burrell, J Tincknell, S Tadulala, C Lewis – Pratt, W Fury, G Hardy, S Thompson, G Denman, T Denton, M Wentzel [capt], A To’oala, H Fourie, D Paul.

Replacements: P Nilsen, M Alonso, J Gomez, R Oakley, J Rowan, A Black, L Mackay, O Denton

Bucharest Oaks: I Botezatu, C Nicolae, I Cazan, C Dascalu, M Lemnaru, F Vlaicu, F Surugiu, P Tamba, C Beca, V Badalicescu, V Popirlan, M Drenceanu, M Macovei, V Lucaci, D Carpo [capt]

Replacements: B Zebega, N Nere, S Maris , S Burcea, D Ianus, V Calafeteanu, D Dumbrava, C Gal Minya

Referee: Carlo Damasco (Italy)

Crociati Rugby v Stade Français Paris

Crociati Rugby: R Trevisan, L Fa’atau, S Damiani, H En Naour, E Passera, T Iannone, J Ireland, A Lovotti, D Giazzon, M Coletti, D Sigg, M Minari, D Delnevo, A Orlandi [capt], R Mandelli.

Replacements: M Saccomani, I Scarparo, P Singh, F Ferrarini, M Frati, M Anversa, A Maestri, M Garulli

Stade Français Paris: H Southwell, Q Valancon, G Bousses, M Rodriguez, D Camara, J Plisson, N Oelschig, R Slimani, R Bonfils, R Gerber, A Marchois, T Palmer, P Rabadan [capt], J Haskell, H Briatte

Replacements: L Sempere, P Ledesma, D Weber, A Flanquart, S Parisse, A Burban, B Tardy, L Beauxis

Stade Francais Paris replacement No 21 Antoine Burban faces a late fitness test. If he is ruled out Hugo Bonneval will take his place on the replacements bench

Referee: Leighton Hodges (Wales)

This article is from

Rugby World – Rugby World is the voice of global rugby and the biggest-selling rugby magazine anywhere. Through its team of respected and professional writers, it offers unrivalled access to the players and coaches behind the thrilling clashes that define the sport of international rugby union.

Subscribe to Rugby World in print » | Read the digital edition »