2010 Heineken Cup Final

The next 48 hours will decide the quarter-final line-up for the Heineken Cup with none of the seedings already decided. So see below for vital team line-ups for sides like Ulster, Bath, Leicester, Perpignan, Northampton, Toulon, Ospreys, Wasps, Toulouse and London Irish who are fighting for their European lives.

HEINEKEN CUP ROUND 6 – SATURDAY AND SUNDAY MATCHES

SATURDAY

POOL 4

Aironi Rugby v Ulster Rugby

Aironi Rugby: J Laharrague, P Canavosio, R Penney, G Pavan, M Pratichetti, J Marshall, M Wilson, M Aguero, F Ongaro, F Staibano, M Bortolami, Q Geldenhuys [capt], V Liebenberg, J Erasmus, J Sole.

Replacements: R Santamaria, S Perugini, A de Marchi, C del Fava, A Birchall, T Tebaldi, R Bocchino, G Pizarro

Ulster Rugby: A D’Arcy, A Trimble, N Spence, P Wallace, S Danielli, I Humphreys, R Pienaar, T Court, N Brady, D Fitzpatrick, J Muller, D Tuohy, S Ferris, W Faloon, P Wannenburg

Replacements: A Kyriacou, B Young, J Cronin, T Barker, C Henry, P Marshall, I Whitten, D McIlwaine

Referee: Christophe Berdos (France)

Biarritz Olympique Pays Basque v Bath Rugby

Biarritz Olympique Pays Basque: D Haylett-Petty, T Ngwenya, M Bosch, D Traille, I Balshaw, J Peyrelongue, D Yachvili, E Coetzee, B August, S Marconnet, P Taele, E Lund, S Vahafolau, I Harinordoquy [capt], R Lakafia.

Replacements: R Terrain, Y Watremez, E Guinazu, J Thion, B Guyot, Y Lesgourgues, A Mignardi, I Bolakoro

Bath Rugby: N Abendanon, M Banahan, O Barkley, S Hape, T Biggs, B James, M Claassens, D Bell, L Mears, D Wilson, S Hooper, D Grewcock, S Taylor, L Watson [capt], B Skirving

Replacements: P Dixon, D Flatman, A Jarvis, I Fernadez Lobbe, J Ovens, M McMillan, S Vesty, J Cuthbert

Referee: George Clancy (Ireland)

POOL 3

Munster v London Irish

Munster: J Murphy, D Howlett, K Earls, L Mafi, D Hurley, R O’Gara, T O’Leary, W du Preez, D Varley, J Hayes, M O’Driscoll, P O’Connell, D Wallace, N Ronan, D Leamy [capt].

Replacements: M Sherry, D Hurley, T Buckley, D O’Callaghan, J Coughlan, P Stringer, S Deasy, T Gleeson

London Irish: T Ojo, A Thompstone, E Seveali’i, S Mapusua [capt], S Tagicakibau, D Bowden, D Allinson, A Corbisiero, J Buckland, F Rautenbach, N Kennedy, M Garvey, G Stowers, J Gibson, C Hala’ufia

Replacements: B Blaney, D Murphy, P Ion, R Thorpe, K Roche, M Watson, R Lamb, P Hodgson

Referee: Peter Allan (Scotland)

Ospreys v Toulon

Ospreys: L Byrne, N Walker, S Parker, J Hook, R Fussell, D Biggar, R Webb, D Jones, R Hibbard, C Mitchell, I Gough, A Jones, R Jones, J Tipuric, J Thomas.

Replacements: H Bennett, R Bevington, C Griffiths, J Collins, M Holah, M Phillips, A Beck, S Williams

Toulon: R Lamont, B Lapeyre, G Messina, M Kefu, T Brana, J Wilkinson, M Henjak [capt], S Taumoepeau, J Genevois, C Hayman, J Suta, D Senekal, O Missoup, T Sourice, F Auelua

Replacements: M Ivaldi, B Basteres, M Merabet, J van Niekerk, J El Abd, T May, L Magnaval, K Chesney

Referee: Wayne Barnes (England)

POOL 1

Edinburgh v Cardiff Blues

Edinburgh: J Thompson, L Jones, B Cairns, N De Luca, S Webster, C Paterson, M Blair, A Jacobsen, R Ford, L Niven, S MacLeod, E Lozada, D Denton, A MacDonald, R Grant [capt].

Replacements: K Traynor, G Cross, D Young, F McKenzie, S McInally, G Laidlaw, R Samson, J King

Cardiff Blues: C Czekaj, L Halfpenny, C Laulala, J Roberts, R Mustoe, D Parks, T Slater, J Yapp, T Thomas, F Filise, D Jones, P Tito [capt], A Pretorius, M Williams, M Molitika

Replacements: G Williams, S Andrews, S Hobbs, B Davies, B White, C Sweeney, D Hewitt, T James

Referee: Pascal Gauzere (France)

Castres Olympique v Northampton Saints

Castres Olympique: F Denos, M Nicolas, Y Audrin, P Garcia, V Inigo, P Bernard, S Tillous-Borde, M Coetzee, B Kayser, D Saayman, S Murray, R Capo Ortega, C Masoe [capt], S Malonga, J Bornman.

Replacements: A Giorgadze, A Peikrishvili, L Ducalcon, J Tekori, G Adamou, A Albouy, S Bai, R Martial

Northampton Saints: B Foden, J Ansbro, J Clarke, J Downey, P Diggin, S Myler, R Powell, S Tongauiha, D Hartley [capt], B Mujati, C Clark, M Sorenson, P Dowson, T Wood, R Wilson

Replacements: B Sharman, A Waller, T Mercey, C Day, M Easter, S Commins, S Geraghty, B Reihana

Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)

SUNDAY

POOL 5

Leicester Tigers v Benetton Treviso

Leicester Tigers: S Hamilton, M Smith, M Tuilagi, A Allen, A Tuilagi, T Flood, B Youngs, M Ayerza, G Chuter, D Cole, L Deacon [capt], G Skivington, T Waldrom, C Newby, J Crane.

Replacements: R Hawkins, B Stankovich, M Castrogiovanni, E Slater, S Mafi, J Grindal, J Staunton, H Agulla

Benetton Treviso: B Williams, L Nitoglia, E Galon, G Garcia, J Maddock, K Burton, F Semenzato, M Rizzo, L Ghiraldini [capt], L Cittadini, E Pavanello, C van Zyl, B Vermaak , V Bernabò, P Derbyshire

Replacements: F Sbaraglini, I Fernandez Rouyet, P di Santo, A Pavanello, A Zanni, A Sgarbi, T Botes, T Benvenuti

Referee: Romain Poite (France)

Perpignan v Scarlets

Perpignan: J Porical, F Sid, D Marty, M Mermoz, J Candelon, N Laharrague, F Cazenave, P Freshwater, G Guirado, N Mas [capt], O Olibeau, G Vilaceca, D Chouly, B Guiry, H Tuilagi.

Replacements: M Tincu, K Pulu, B Bourrust, R Tchale Watchou, D Mele, G Britz, O Tonita, J Michel

Scarlets: R Priestland, M Stoddart, G Maule, J Davies, S Lamont, S Jones, T Knoyle, I Thomas, M Rees [capt], A Fenby, L Reed, J Fa’amatuainu, R McCusker, J Turnbull, D Lyons

Replacements: E Phillips, R Jones, P John, D Welch, B Morgan, M Roberts, L Williams, R Pugh

Referee: Dave Pearson (England)

POOL 6

Newport Gwent Dragons v Glasgow Warriors

Newport Gwent Dragons: W Harries, A Hughes, T Riley, A Smith, A Brew, J Tovey, W Evans, P Price, T Willis [capt], B Castle, L Charteris, R Sidoli, D Lydiate, G Thomas, T Faletau.

Replacements: S Jones, G Robinson, P Palmer, S Morgan, L Evans, J Leadbeater, P Leach, M Jones

Glasgow Warriors: B Stortoni, C Shaw, F Aramburu, P Murchie, D van der Merwe, R Jackson, C Gregor, J Welsh, D Hall, M Low, A Muldowney, A Kellock [capt], R Harley, R Vernon, R Wilson

Replacements: F Thomson, R Grant, K Tkachuk, P Burke, C Fusaro, H Pyrgos, P Horne, H O’Hare

Referee: John Paul ‘JP’ Doyle (England)

London Wasps v Toulouse

London Wasps: M van Gisbergen, T Varndell, B Jacobs [capt], D Waldouck, D Lemi, D Walder, J Simpson, T Payne, T Lindsay, Z Taulafo, S Shaw, R Birkett, J Worsley, S Betsen, A Powell.

Replacements: J Ward, C Beech, B Broster, M Veale, J Cannon, N Berry, R Flutey, R Haughton

Toulouse: C Poitrenaud, V Clerc, F Fritz, Y Jauzion, M Medard, D Skrela, J Doussain, D Human, W Servat, C Johnston, Y Maestri, P Albacete, Y Nyanga, T Dusautoir [capt], L Picamoles

Replacements: V Lacombe, J Poux, Y Montes, G Lamboley, N Vergallo, C Heymans, F Michalak, S Sowerby

Toulouse replacement No 22 Frederic Michalak faces a late fitness test. If he is ruled out Jean Bouilhou will take his place on the replacements bench

Referee: Alain Rolland (Ireland)

This article is from

Rugby World – Rugby World is the voice of global rugby and the biggest-selling rugby magazine anywhere. Through its team of respected and professional writers, it offers unrivalled access to the players and coaches behind the thrilling clashes that define the sport of international rugby union.

Subscribe to Rugby World in print » | Read the digital edition »