rugby fixtures

All kick-off times for UK & Ireland. Fixtures are subject to change, so please check before you travel.


FRI 19 OCTOBER

Heineken Champions Cup

Leicester v Scarlets (7.45pm) Live on BT Sport

European Challenge Cup

Agen v Benetton (6.30pm)

La Rochelle v Enisei-STM (7pm)

Dragons v Northampton (7.30pm)

Greene King IPA Championship

Yorkshire Carnegie v Lon Scottish

Principality Premiership

Llandovery v Neath

All-Ireland League Div 1A

UCD v Lansdowne

Tennent’s Premiership

Watsonians v Edinburgh Accies

WEEKEND 20-21 OCTOBER

HSBC World Sevens Series (Women) (Colorado, USA)

SAT 20 OCTOBER

Heineken Champions Cup

Castres v Exeter (1pm) Live on BT Sport

Munster v Gloucester (1pm) Live on BT Sport/Channel 4

Edinburgh v Toulon (3.15pm) Live on BT Sport

Wasps v Bath (3.15pm) Live on BT Sport

Racing 92 v Ulster (5.30pm) Live on BT Sport

Saracens v Lyon (5.30pm) Live on BT Sport

European Challenge Cup

Pau v Stade Français (1pm)

Zebre v Bristol (2pm)

Clermont v Timişoara Saracens (3)

Sale v Connacht (3pm)

Worcester v Ospreys (3pm)

Bordeaux-Bègles v Perpignan (6)

Grenoble v Harlequins (8pm)

Tyrrells Premier 15s

Wasps v Richmond (2pm)

Bristol v Waterloo (2.30pm)

Harlequins v Saracens (3pm)

Glos-Hartpury v Worcester (4.30)

Loughborough v DMP Sharks (5)

Greene King IPA Championship

Doncaster v London Irish

Hartpury College v Jersey

Ealing v Coventry

Richmond v Nottingham

Principality Premiership

Bargoed v Aberavon

Cardiff v Llanelli

Carmarthen Quins v RGC 1404

Cross Keys v Bedwas

Merthyr v Swansea

Newport v Bridgend

Pontypridd v Ebbw Vale

All-Ireland League Div 1A

Clontarf v Garryowen

Cork Constitution v Dublin Uni

Terenure College v Shannon

Young Munster v UCC

Tennent’s Premiership

Boroughmuir v Heriot’s

Currie v Melrose

Glasgow Hawks v Ayr

Hawick v Stirling County

SUN 21 OCTOBER

Heineken Champions Cup

Newcastle v Montpellier (1pm) Live on BT Sport

Cardiff Blues v Glasgow (3.15pm) Live on BT Sport

Toulouse v Leinster (3.15pm) Live on BT Sport

Greene King IPA Championship

Cornish Pirates v Bedford

FRI 26 OCTOBER

Guinness Pro14

Southern Kings v Scarlets (6pm) Live on Premier Sports/eir

Zebre v Edinburgh (7pm) Live on Free Sports

Ulster v Dragons (7.55pm) Live on Premier Sports/eir

Ospreys v Connacht (8.05pm, Brewery Field) Live on Premier Sports/TG4

Premiership Rugby Cup

Worcester v Sale (7.45pm)

Greene King IPA Championship

Nottingham v Ealing

Principality Premiership

Ebbw Vale v Merthyr

SAT 27 OCTOBER

Guinness Pro14

Benetton v Leinster (3pm) Live on Premier Sports/eir

Munster v Glasgow (5.15pm) Live on Premier Sports/eir

Cheetahs v Cardiff Blues (6.15pm) Live on Premier Sports/S4C

Premiership Rugby Cup

Northampton v Bristol (2pm)

Bath v Harlequins (3pm)

Gloucester v Wasps (3pm)

Saracens v Leicester (3pm) Live on BT Sport

Top 14

Agen v Grenoble

Bordeaux-Bègles v Lyon

Clermont v Castres

Perpignan v Toulouse

Racing 92 v Pau

Stade Français v Montpellier

Toulon v La Rochelle

Tyrrells Premier 15s

Waterloo v Loughborough (12.30)

Worcester v Bristol (2pm)

DMP Sharks v Wasps (5pm)

Greene King IPA Championship

Bedford v Hartpury College

Coventry v Yorkshire Carnegie

Jersey v Richmond

London Irish v Cornish Pirates

London Scottish v Doncaster

Principality Premiership

Aberavon v Cardiff

Bridgend v Carmarthen Quins

Llanelli v Bedwas

Neath v Newport

Pontypridd v Cross Keys

RGC 1404 v Bargoed

Swansea v Llandovery

All-Ireland League Div 1A

Dublin Uni v Young Munster

Garryowen v UCD

Lansdowne v Cork Constitution

Shannon v Clontarf

UCC v Terenure College

Tennent’s Premiership

Ayr v Watsonians

Edinburgh Academical v Currie

Heriot’s v Hawick

Melrose v Boroughmuir

Stirling County v Glasgow Hawks

SUN 28 OCTOBER

Premiership Rugby Cup

Newcastle v Exeter (3pm) Live on BT Sport

Tyrrells Premier 15s

Richmond v Harlequins (3.30pm)

Saracens v Glos-Hartpury (3.45)

FRI 2 NOVEMBER

Guinness Pro14

Edinburgh v Scarlets (7.35pm) Live on Premier Sports/eir

Ospreys v Glasgow (7.35pm) Live on Premier Sports/eir

Premiership Rugby Cup

Bristol v Gloucester (7.45pm) Live on BT Sport

Sale v Saracens (8pm)

All-Ireland League Div 1A

Clontarf v UCD

Terenure College v Dublin Uni

SAT 3 NOVEMBER

Autumn Internationals

Japan v New Zealand (5.45am, Tokyo)

Wales v Scotland (2.45pm, Principality Stadium) Live on BBC

England v South Africa (3pm, Twickenham) Live on Sky Sports

USA v New Zealand Women (5pm, Soldier Field, Chicago)

Ireland v Italy (8pm, Soldier Field, Chicago)

Guinness Pro14

Benetton v Ulster (3pm) Live on Premier Sports

Connacht v Dragons (5.15pm) Live Premier Sports/S4C/TG4

Premiership Rugby Cup

Exeter v Bath (1pm)

Leicester v Worcester (3pm)

Top 14

Castres v Pau

Grenoble v Clermont

La Rochelle v Agen

Lyon v Stade Français

Montpellier v Racing 92

Toulon v Perpignan

Toulouse v Bordeaux-Bègles

Tyrrells Premier 15s

Loughborough v Worcester (noon)

Waterloo v DMP Sharks (2pm)

Glos-Hartpury v Richmond (2)

Bristol v Saracens (2.30pm)

Greene King IPA Championship

Jersey v London Irish

All-Ireland League Div 1A

Cork Constitution v Garryowen

Shannon v UCC

Young Munster v Lansdowne

Tennent’s Premiership

Ayr v Edinburgh Academical

Boroughmuir v Currie

Heriot’s v Glasgow Hawks

Melrose v Hawick

Stirling County v Watsonians

SUN 4 NOVEMBER

Autumn International

Italy v Scotland Women

(2.30pm, Calvisano)

Guinness Pro14

Southern Kings v Leinster (12.45) Live on Premier Sports/eir

Cardiff Blues v Zebre (2.45pm) Live on Free Sports/eir Sport

Cheetahs v Munster (2.45pm) Live on Premier Sports/eir

Premiership Rugby Cup

Harlequins v Newcastle (3pm) Live on BT Sport

Wasps v Northampton (3pm)

Tyrrells Premier 15s

Harlequins v Wasps (5.30pm)

Follow Rugby World on Facebook, Twitter and Instagram.